Odzież, obuwie i wyposażenie sportowe spełnia swoje funkcje, jeśli jest odpowiednio wykorzystywane i konserwowane. Przede wszystkim należy sprawdzać informacje zawarte na metkach. Ubrania sportowe, mimo iż są bardzo wytrzymałe, w praniu należy traktować delikatnie i zgodnie z instrukcją.
STROJE SPORTOWE
Odzież sportowa treningowa, której zazwyczaj składa się z mieszanki poliestru i elastanu, narażona jest na zmechacenia i zaciągnięcia. Stroje meczowe, które mają często dodawane znaczenia folią flex (numery, nazwiska, reklamy), narażona jest dodatkowo na zniszczenie tych elementów. Aby uniknąć uszkodzeń, należy prać w niskich temperaturach, najlepiej w płynach do prania lub dedykowanych środkach do prania odzieży technicznej, bez odwirowywania. Stroje należy prać same lub z tkaninami bez ostrych dodatków (jak suwaki, sprzączki, rzepy czy klamry).
Suszenie powinno odbywać się w stanie rozwieszonym, z daleka od silnych źródeł ciepła.
POLARY
Polar to materiał trwały, ale jeśli chcemy, by nie stracił na elastyczności oraz zdolności termicznych (zabrudzony polar może bardziej chłonąć wilgoć), należy w odpowiedni sposób go prać. Przed praniem należy bluzę odwrócić na lewą stronę i pozapinać suwaki. Polarów nie pierze się zbyt często i należy robić to delikatnie, w niskiej temperaturze. Należy używać delikatnych środków piorących w płynie lub specjalnych środków do odzieży technicznej. Mocne detergenty (szczególnie proszki) pozostawiają na tkaninach cienką warstwę, która łatwo chłonie wodę oraz negatywnie wpływa na puszystość takich materiałów. Nie stosuje się środków zmiękczających. Nie należy odwirowywać takiej odzieży na szybkich obrotach (jeśli pierzemy w pralce), aby nie uszkodzić materiału. Najlepiej polar wykręcać delikatnie w rękach.
Suszenie powinno odbywać się w stanie rozwieszonym, z daleka od silnych źródeł ciepła.
BIELIZNA TERMOAKTYWNA I FUNKCYJNA
Bielizna termoaktywna i funkcyjna powinna być prana regularnie, gdyż jest pierwszą warstwą odzieży, mającą kontakt ze skórą. By zapewnić jej jak najdłużej elastyczność i własności termoaktywne, zaleca się ją prać w płynach, w płatkach mydlanych lub w specjalistycznych preparatach do prania bielizny termoaktywnej. Nie stosuje się środków zmiękczających.
Pranie należy wykonywać w niskiej temperaturze, max 30o C, bez silnego wirowania. Stroje należy prać same lub z tkaninami bez ostrych dodatków (jak suwaki, sprzączki, rzepy czy klamry).
Suszenie powinno odbywać się w stanie rozwieszonym, z daleka od silnych źródeł ciepła.