Odzież i akcesoria sportowe, wykonane w nowoczesnych technologiach, mają za zadanie zwiększanie efektów ćwiczeń i poprawę wydajności organizmu. Ale ubranie sportowca to nie tylko strój, dres czy buty. To także odzież, którą osoba uprawiająca jakąkolwiek aktywność, zakłada pod strój sportowy. Takimi produktami są tzw. baselayery – często mylone ze sobą odzież termiczna, termoaktywna i kompresyjna. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóra odzież termoaktywna może mieć właściwości kompresyjne, a odzież kompresyjna ma pewne właściwości termoregulacyjne.
ODZIEŻ TERMOAKTYWNA
W warunkach, gdy utrzymanie komfortu cieplnego jest istotne, kluczowe znaczenie ma przemyślany strój, nie tylko gdy uprawia się sport. Najlepiej ubierać się na „cebulkę”, dobierając 3 warstwy – podstawową, środkową i wierzchnią. Wierzchnia ma za zadanie zatrzymywać wiatr i wodę (kurtki), ale mieć właściwości oddychające, środkowa ma dawać i zatrzymywać ciepło (bluzy, softshelle), a warstwa podstawowa (najbliższa ciału) ma izolować, chronić i odprowadzać wilgoć.
Odzież termoaktywna może występować w postaci bielizny i odzieży podstawowej – koszulki, getry i spodenki. Pojęcia „termoaktywna” i „termiczna” bywają stosowane wymiennie. Jednak odzież termoaktywna to odzież specjalistyczna, wykonana z elastycznych tkanin, które charakteryzują się zróżnicowanymi składami i funkcjonalnościami. Odzież termiczna to każdy typ ubioru, który ma za zadanie tylko utrzymanie optymalnej temperatury. Odzież tego typu nie zapewnia odpowiedniej wentylacji i odprowadzania wilgoci. Dlatego też odzież termiczna nie nadaje się dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu.
Odpowiednia odzież termoaktywna zapewnia dobrą wentylację, ale równocześnie osłonę przed chłodem. Uprawianie sportu w zwyczajnej odzieży i bieliźnie powoduje, że może dojść do obtarć, taki ubiór jest mniej elastyczny, gorzej izoluje przed zimnem i nasiąka wilgocią, co powoduje że staje się ciężki, może przyczyniać się do powstawania kontuzji i przeziębień.
Odzież termoaktywna może być wykonana z mieszanki tkanin naturalnych ze sztucznymi lub z mieszanki tkanin sztucznych.
- Odzież z tkanin naturalnych – do użytkowania na co dzień, na duże spadki temperatur, nie nadaje się do dużego wysiłku. Tkaniny naturalne nie są elastyczne, a włókna szybko nasiąkają i trzymają wilgoć.
- Odzież z tkanin sztucznych – jest mniej przewiewna, ale gwarantuje świetne właściwości termoizolacyjne. Wiele koszulek termoaktywnych jest wykonywanych z poliamidu, który ma strukturę kanalikową, dzięki czemu tkanina pozostaje elastyczna, dobrze przylega, ale także oddycha i odprowadza wilgoć.
BIUSTONOSZ SPORTOWY HUMMEL FIRST SEAMLESS BRA WOMEN
GETRY TERMOAKTYWNE MĘSKIE HUMMEL FIRST SEAMLESS TIGHTS
KOSZULKA TERMOAKTYWNA DAMSKA HUMMEL FIRST SEAMLESS JERSEY L/S WOMAN
SPODENI TERMOAKTYWNE MĘSKIE HUMMEL FIRST SEAMLESS SHORT TIGHTS
ODZIEŻ KOMPRESYJNA
Odzież kompresyjna to określone elementy stroju sportowca, które wykonane są ze specjalnego, przylegającego do ciała materiału. Taka „druga skóra” wpływa pozytywnie na pracę mięśni, a kontrolowany ucisk poprawia krążenie krwi i równomierne natlenienie komórek. Odpowiednio ukrwione kończyny mogą dłużej pracować wydajnie. Kolejną istotną rolą, jaką ma pełnić odzież kompresyjna, jest ograniczenie wibracji i wstrząsów mięśni. Podczas ruchu nie podlegają dodatkowym przesunięciom, co wpływa na ich mniejsze zmęczenie i nie powoduje mikrourazów. Ucisk powoduje także szybszą regenerację organizmu, przez łatwiejsze wyprowadzanie substancji ubocznych (nie ma tzw. zakwasów), powstałych na skutek wysiłku. Mniej odczuwa się skurcze i bóle mięśni, szczególnie nóg. Można także uniknąć powstania stanów zapalnych.
Odzież kompresyjna ma właściwości termoregulacyne, odprowadza wodę z powierzchni ciała. Latem zabezpiecza przed przegrzaniem, a zimą zablokuje chłodne powietrze. Odzież kompresyjna idealnie sprawdza się na powietrzu oraz w hali, na siłowni. Można ją dobrać w zależności od wykonywanych ćwiczeń i do określonych partii ciała.
Skarpetki kompresyjne
Skarpety o takich właściwościach minimalizują ryzyko urazów i wspierają prawidłowy przepływ krwi. Lepiej utrzymują mięśnie i ścięgna, które znacznie szybciej się regenerują, podczas wysiłku, ale także podczas odpoczynku. Noga jest mniej zmęczona i nie jest opuchnięta. Ważna jest także struktura płaskich szwów, które nie powodują ucisku punktowego i podrażnień skóry oraz włókno które pomaga odprowadzić wilgoć. Dodatkowa amortyzacja na palcach i pięcie zapewnia większą ochronę stopy.
SKARPETY KOMPRESYJNE ELITE COMPRESSION SOCK
Koszulki i topy
Koszulki kompresyjne podczas treningu wzmacniają “gorset mięśniowy”, czyli mięśnie brzucha, grzbietu i ramion, co wpływa na złagodzenie bólu w plecach i mniejsze uczucie zmęczenia. Ograniczają popularne bóle w obręczy barkowej. Zapewniają komfort poprzez odprowadzanie wilgoci z ciała i utrzymywanie ciała, które nie „podskakuje” podczas ruchu.
Odzież o wysokiej kompresji zapewnia maksymalne wsparcie mięśni i szybszą regenerację po treningu. Dzięki ergonomicznym panelom i niezwykle elastycznemu materiałowi wspiera każdy ruch ciała. Idealny wybór dla sportowców, którzy chcą szybkiego powrotu do zdrowia i dodatkowego wsparcia mięśni. Poza optymalną wentylacją, płaskimi szwami i idealnym dopasowaniem, materiał ma właściwości antybakteryjne, dzięki zastosowanej technologii jonów srebra.
KOSZULKA MĘSKA HUMMEL FIRST PERFORMANCE JERSEY S/S
KOSZULKA MĘSKA HUMMEL FIRST PERFORMANCE JERSEY L/S
koszulki kompresyjne
KOSZULKA MĘSKA HUMMEL FIRST COMPRESSION SS
KOSZULKA MĘSKA HUMMEL FIRST COMPRESSION LS
koszulki o wysokiej kompresji
ANTIBACTERIAL | ANTYBAKTERYJNY
Materiał zawierający naturalne sole srebra, ograniczające rozwój bakterii powodujących przykry zapach, wydłużając jednocześnie czas pracy materiału i komfort użytkowania.
Zastosowanie głównie w odzieży termoaktywnej, skarpetach sportowych.
Spodenki i getry
Spodenki oraz getry są idealne niemal do każdego typu aktywności sportowej. Kompresja wpływa na przepływ krwi do największych grup mięśniowych, a przewiewne panele wpływają na odpowiednią cyrkulację powietrza.
SPODENKI MĘSKIE HUMMEL FIRST PERFORMANCE TIGHT SHORTS
spodenki kompresyjne
GETRY MĘSKIE HUMMEL FIRST COMPRESSION LONG TIGHTS
spodenki o wysokiej kompresji
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ?
- Do biegania – kompresja lekka lub mocna na lato, termo na chłód – odzież powinna być dobrze dopasowana, bardzo elastyczna.
- Na rower – kompresja na lato, termo na chłód – stroje dość przylegające, które nie będą unosiły się i podwijały
- Na śnieg i zimno – termo – długie nogawki i rękawy
- Na siłownię – kompresja – odzież cienka i lekka, o dużej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie. Warto wybrać produkty bezszwowe o właściwościach antybakteryjnych.
- Do gry w hali – baselayer – odzież cienka, dobrze wentylująca i zapewniające swobodę ruchu. Nie może być zbyt obcisła. Warto wybrać produkty o właściwościach antybakteryjnych.
CECHY IDEALNEJ ODZIEŻY TERMO LUB KOMPRESYJNEJ
- Pochłania wilgoć ze skóry i szybko usuwa ją na zewnątrz
- Oddycha, utrzymuje ciało suche ze stałą temperaturą
- Właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
- Płaskie szwy lub bezszwowa
- Ultra lekka
- Elastyczna, nie krępująca ruchów